Sólové album zpěváka, multiinstrumentalisty a hudebního skladatele Honzy Křížka vyšlo v listopadu 2017.  Se svou kapelou odjel sérii koncertů a fanoušci se mohou těšit na další živá vystoupení. Album „Honza Křížek“ zahrnuje 12 autorských skladeb a cover verzi známého hitu skupiny Blue Effect “Slunečný Hrob”, a dalo by se charakterizovat slovy: “Pojď se podívat, kdo vlastně jsem“. Podívat se můžete i vy, pokud navštívíte některý z jeho chystaných koncertů, kde můžete album slyšet naživo.


 

ROZHOVOR: Honza Křížek

V listopadu loňského roku jste vydal svoje první sólové album a v tuto chvíli máte odehranou i část koncertů. Jak fanoušci přijmuli vaši první sólovku?

Myslím, že posluchači i fanoušci na koncertech přijali album opravdu skvěle. Od začátku cítím obrovskou podporu lidí jak na koncertech, tak na sociálních sítích.

 

Jaký je to pocit po všech dosavadních hudebních aktivitách držet konečně v ruce prvního vlastního hudebního potomka, respektive vaše autorské CD?

Je to opravdu krásný pocit a především chvíle, na kterou jsem čekal opravdu hodně dlouho!

 

Kdo se na albu nějakým způsobem podílel?

Na album jsem si nahrával téměř výhradně veškeré nástroje sám, producentem byl Dan Friml a kytary ve skladbě Slunečný Hrob nahrál jediný host alba, kytarista Michal Pavlíček.

 

Vyrazil jste se svou kůži na trh - jak moc cítíte rozdíl mezi tím hrát v kapele, jíž jste pouze členem, a v kapele, kde jste vy tím, kdo „za všechno může“? 

Cítím zde rozdíl naprostý, až fatální. Všechno jsem od začátku vymyslel, zprodukoval a také zaplatil. A právě to mi dalo obrovskou zkušenost a potřebnou zodpovědnost nad chodem tohoto projektu. Starám se o něj už víc než rok takřka denně.

 

Asi se vás ptá každý, ale co bylo největším impulsem k odstartování sólové kariéry? Byla to víc snaha zkusit stát na vlastních nohách nebo jednoduše proto, že jste postupně skládal a skládal – a už se vám písničky nevešly do šuplíku? ☺

Rozhodně za tím stojí snaha postavit se na vlastní nohy, jako skladatel i jako intepret. Vždycky jsem přemýšlel, jaké to je mít svou vlastní kapelu, jak ji vést, jak se o ni starat, kudy zkoušet prorazit a teď je tu ta správná chvíle to všechno vyzkoušet.

 

Je čas představit kapelu…

Na bicí hraje Michal “Kolouch” Daněk, na basu Ondra Hauser a na kytaru David Pavlík.

 

Ráda bych se zeptala, co chystáte do budoucna… Co má tak zajímavá a všestranně rozvinutá hudební bytost jako jste vy, v plánu? Věřím, že patříte k lidem, kdo má stále co dělat…

Kromě koncertování s kapelou se velice těším na představení Cirk La Putika: Hit, Tell The Difference, ke kterému jsem dělal vloni hudbu. Účastní se ho umělci z celého světa a řada akrobatů ze Rwandy a vloni o něm vznikl dokument, který má letos premiéru na filmovém festivalu v Karlových Varech. Dál mě čeká pár koncertů jako pocta Radimu Hladíkovi a Blue Effect. Když vše dopadne jak má, čeká mě skládání hudby k prvnímu celovečerním hraném filmu. V neposlední řadě se už nyní věnuju psaní písniček na mou druhou autorskou desku.

 

Když se vrátíme k albu, kde se dá album koupit? 

Album se dá sehnat ve všech distribucích, kamenných i vitruálních obchodech, jako supraphonline.cz, iTunes Store, Spotify, Deezer, ap.

 

Děkuji za rozhovor...

(-jh-)

Rozhovor je možno volně publikovat i na dalších webových stránkách s uvedením zdroje JANAMUSIC.


Honza Křížek, frontman dnes již kultovních Walk Choc Ice, dlouholetý hlas Blue Effect, multiinstrumentalista, skladatel filmové a scénické hudby (mj. Zlatý muž z Ria nebo Cirk La Putyka), se v listopadu 2017 vůbec poprvé ve své bohaté kariéře představil se svou sólovou autorskou tvorbou.

Projektu nejprve předcházelo akustické sólové hraní, do kterého se pustil po konci Blue Effectu, shrnující dosavadní hudební kariéru a představující už i některé nové vlastní skladby. Jejich úspěch u publika mu dodal potřebnou energii k dopsání písniček pro celé album, které pojmenoval jednoduše „Honza Křížek“.

Křížek album kompletně nahrál a nazpíval ve studiu The Barn pod producentským dohledem Dana Frimla (Mean Messiah), který zároveň na nahrávku přispěl skladbou Planety. Ta je společně s covervezí pro nejednu generaci zásadního songu Slunečný hrob s hostujícím Michalem Pavlíčkem jedinou písní, pod níž není Honza podepsán coby autor. Zbývající jedenáctka skladeb představuje bývalého člena Kollerbandu a dlouholetého spoluhráče Ivana Krále jako svébytného tvůrce, jehož hlavní doménou je chytrý pop-rock, ale nebojí se zakoketovat si s punk-rockem či elektronikou. „V mých písničkách se odráží pel mel hudby, kterou miluju, a která ovlivnila můj dosavadní muzikantský život. Od melodických poloh, před crossover stylů, až k vypjatým tvrdě rockovým pasážím. A zároveň jsem si splnil sen, moci si svou desku sám nahrát a nazpívat“, říká Honza Křížek a dodává: „Jsou na ní písničky jak veselé, tak i ty o tom, že někoho ztratíš nebo naopak někoho nového najdeš.“

I přes svůj žánrový rozptyl je Křížkův sólový debut ucelenou a sebevědomou výpovědí umělce, jenž bezesporu patří mezi jednu z nejvýraznějších postav tuzemské hudební scény a dokazuje, že má co říct. Že do toho jde takříkajíc po hlavě, ostatně potvrzuje i do detailu vychytaná vizuální stránka celého projektu. Na starosti ji má Rostislav Novák ml., herec a principál renomovaného souboru Cirk La Putyka a podobně jako v případě hudby samotné Honzu představuje – ať už prostřednictvím obalu a bookletu alba, či chystaných videoklipů – v mnoha polohách, z nichž ani jednu rozhodně není radno nechat bez povšimnutí.

Symbolicky v roce, kdy Walk Choc Ice oslavili 25 let existence zcela exkluzívním koncertem v pražském Paláci Akropolis (13. 11. 2017), Honza Křížek zahájil zbrusu novou kapitolu své hudební kariéry. Kapitolu sólové autorské tvorby, jejíž první zhusta popsané stránky máte možnost právě teď rozečíst a těšit se na další napínavé pokračování v podobě jeho akustických sólových vystoupení, nebo energických a výbušných koncertních show, které Honza chystá spolu se svou novou doprovodnou kapelou.

KONCERTY:

Aktuální rozpis naleznete na https://www.honzakrizek.cz/koncerty/.

Odkazy:

Web: www.honzakrizek.cz 

Facebook: www.facebook.com/honzakrizekfcb     

Twitter: www.twitter.com/honza_krizek   

Soundcloud: www.soundcloud.com/jan-k-ek 

Bandzone: www.bandzone.cz/honzakrizek 

Instagram: www.instagram.com/honzakrizek/ 

Youtube: www.youtube.com/c/HonzaKřížekofficial 

 

Management, booking: 

Luboš Vilas
AGENTURA LEV PRODUCTION
Tel.: 777 314 700
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Foto: Jan Nožička

Foto: Jana Časáková Hyklová

Foto: archiv interpreta