Ušít si sama či sám oblečení? Přežitek, potřeba ušetřit – nebo si pořídit originální kousek šatníku, z látky, kterou si sama vyberete, kde máte možnost získat daleko více informací o jejím výrobci a složení včetně nezávadnosti, a navíc získat model, ve kterém se vám nejspíše nestane, abyste potkala v tom samém někoho dalšího? Ano, ta poslední možnost je správně. Jistou volbu tvoří i nakupování oblečení luxusních značek, kde je určitý filtr zajištěn cenou výrobku – avšak co si budeme říkat, že… Značkové oblečení může mít každý, kdo má peníze. Ale být sám sobě značkou, tak to je už něco jiného. Jestli se vám právě taková cesta líbí, pak čtete ten správný článek. 

 

Koncem srpna 2019 vznikla na Facebooku zbrusu nová skupina s názvem Šití s Keliškama. Ano, tento humorný název, doplněný bannerem s obrázkem legendárních babek z filmového cyklu Slunce, seno…, dává již označením očekávat, kdo se ve skupině bude nacházet. :-) Jsou to převážně ženy – a co je velmi milé, na rozdíl od filmových babek, všeho věku. Setkávají se zde opravdu mladé začínající švadlenky a vedle profesionálních švadlen i zkušených amatérek, šijících na profesionální technice, zde mají dveře otevřeny i úplně obyčejné ženy, které si koupily třeba nedávno supermarketový stroj se základními funkcemi, a mají velkou touhu vstoupit do světa paní Módy. Ve skupině probíhají diskuse pod vloženými příspěvky – buď na téma šití konkrétního modelu, nebo poradenství v případě záměru nějaký model ušít.

Skupina současně nabízí jakýsi živý organismus – pokud například švadlenka něco šije a dostane se do úzkých, že vážně neví, jak vzniklou situaci vyřešit, jednoduše napíše příspěvek a vždy se někdo během pár minut najde, kdo jí poradí. Současně kromě výměny zkušeností dává skupina i možnost vzájemně sdílet návody a střihy na oblečení, včetně inspirací na jejich předělávky. Mimo pomoc při šití si dámy vzájemně vyměňují třeba i tipy na to, jaký si pořídit šicí stroj nebo na spotřební materiál, jako jsou jehly, nitě či různé galanterní doplňky.

Samozřejmě namítnete, že x návodů se nachází na kanálu YouTube – jenže pokud někdo vůbec nic na začátku neví, neví ani to, jak se třeba konkrétní postup jmenuje, aby ho mohl dále i dohledat v běžných zdrojích. Skupina je jakási pomoc švadlen švadlenám, něco jako „ženy sobě“ :-). Vznikají tak kolikrát velmi zajímavé diskuse a různé varianty řešení a je pak na tvořitelce modelu, komu věří více nebo který postup si z hlediska svého levelu umění šít, vybere.

Skupina vznikla z původně založené skupiny Šití co tě chytí, která právě koncem letošního srpna víceméně začala existenčně neplnit původní záměr. Většina aktivnějších členek, beroucí si za cíl prioritně pomáhat švadlenám a být aktivním přínosem a pomocí všem zájemcům, pak založila zbrusu novou skupinu Šití s Keliškama. Současně ještě paralelně funguje skupina Šití s Keliškama - PRODEJ, pod stejnými správci. V tomto případě se jedná o platformu pro setkání zájemkyň prodávajících či kupující látky a případně i další potřeby pro šití.

Nutno též zmínit, že ve členské základně skupiny jsou též nejvýznamnější prodejci šicích strojů a příslušenství, kteří aktivně členkám a členům skupiny poskytují bezplatné poradenství, ať již v oblasti výběru šicího stroje nebo doručení vhodného příslušenství. Velkým přínosem je pak i poradenství v oblasti průběžných problémů jako nastavení a údržba stroje, v případě konkrétních dotazů či problémů.

V současné době je dá se říci, téměř třicetiletý devastující stav počtu švadlen v České republice. Čeští producenti oděvů krachují – paradoxně ne proto, že by neměli odběratele, ale proto, že nejsou švadleny a šičky. Kdo nahradí chybějící generaci švadlen a šiček, stejně jako generaci dalších řemeslných profesí, neví v současné době ani sama vláda – ve většině českých firem zachraňují situaci důchodci, protože se konečně začínají řemeslné profese zvolna dostávat do pozitivního vědomí. Generálních ředitelů a manažerů máme přehršel, kancelářských profesí taktéž, avšak chybí zoufale ti, kdo naučí v praxi mladé lidi řemeslu – mistři. Přesně ta generace, studující po revoluci kolikrát nesmyslné obory. Je velice úctyhodné, že právě v této době dobrovolně několik desítek tisíc žen, které se s šitím třeba nikdy nesetkaly, mají zájem se šití učit, a tolikrát i v situaci, kdy jim tuto dříve tolik rozšířenou dovednost nemá ve vlastní rodině kdo předat. Možná, že právě takové skupiny, obsahující velký počet členek a eventuelně i členů, budou východiskem pro řadu firem a možná, že právě v českých firmách najdou maminky po mateřské dovolené v této oblasti své zaměstnání.

Nejdůležitější zůstává ale společná láska k šití, je to hobby na celý život. Je to důvod vzájemně komunikovat, setkávat se a vyměňovat si názory. A zbývá dodat, že jak od profesionálních švadlen, tak od švadlen amatérských, vznikají v této skupině často velice originální modely a celkově kvalita všech modelů je jak provedením, tak vizuálně a nápadem, lepší, než na začátku zmiňované značkové modely, vyráběné někde v Číně na pásu. Šijete nebo chcete šít? Pak je to skupina přesně ta pro vás. :-)

Skupinu naleznete na odkazu:

https://www.facebook.com/groups/450654352190815/ 

Jana Henychová