Česko-slovenský mechanický Betlém Horní Lideč

Pokud pojedete cestou od Valašského Meziříčí přes Vlárský průsmyk na Slovensko směrem na Trenčín, nezapomeňte si naplánovat zastávku v Horní Lidči. Je to obec, ve které najdete výjimečný česko-slovenský ručně vyřezávaný betlém s pohyblivými i statickými figurkami a zajímavými stavbami z obce a okolí. Na jeho návštěvu je třeba si rezervovat alespoň hodinku a nejlépe předem si zavolat a dohodnout termín. Betlém můžete navštívit celoročně, ale jistě ta správná atmosféra bude především v adventním a zimním čase.

Na to, že se blížíte k cíli, vás upozorní v předchozí obci Lidečko skalní pískovcová stěna, která jakoby chtěla přepažit celé údolí. Množství svislých puklin člení tento útvar do mohutných stupňovitě uspořádaných kvádrů. Povrch pískovcových stěn pokrývají skalní výklenky a dutiny. Jsou to Čertovy skály, oblíbené turistické místo, jak pro horolezce, tak pro časté návštěvníky. Přímo za skalní hradbou prochází také značená turistická stezka. K tomuto skalnímu hřebenu se váže místní pověst o čertu, který ho měl postavit. I tento příběh pozorný divák možná najde zpodobněný v nedalekém betlému, který je umístěn v budově u moderního kostela, blízko kruhového objezdu v Horní Lidči.

Říkáte si, co zvláštního může být na vyřezávaném betlému? Takových jste už viděli?

Tento valašský je ale zajímavý z více důvodů, pro které stojí za to ho zhlédnout. Betlémská scéna je umístěna na ploše 170 m², z toho samotný betlém má plochu 50 m². V betlému je osazeno asi 230 figur, z toho 75 pohyblivých, více než 100 vyřezávaných staveb.

Je to betlém česko-slovenský, a tak tady uvidíte dřevořezby těch nejznámějších skutečných staveb Zlínského a Trenčínské kraje, které vytvořilo 15 řezbářů. Ze čtyřiceti těchto staveb jsou to například Svatý Hostýn, Velehrad, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Radhošť, Trenčínský hrad, Čachtice, zámek Bojnice, Jurkovičův dům z Luhačovic a další. Část betlému je vyhrazena také dřevěným stavbám z Horní Lidče. 

Kromě zobrazení architektury regionu a starých i současných řemesel, vás jistě zaujme i ohnivá scéna, znázorňující legendu o záchraně obyvatel Hostýna při krvavém vpádu Tatarů na toto území. 

Specifikem betlému je filmová a multimediální projekce, která vlastní prohlídku doprovází pod názvem: „Na úsvitu společných dějin“. Návštěvníkovi přibližuje nejzajímavější historické momenty, události, zvyky, stará původní řemesla tak, jak se v průběhu staletí vyvíjel život na česko-slovenském pomezí. Během filmové projekce jsou osvětlovány jednotlivé monumenty betlému, o kterých se v daném okamžiku ve filmu hovoří. Podmanivá hudba včetně doprovodného slova dotváří výjimečnou atmosféru betlémského příběhu. Tím je tento betlém charakteristický a mimořádný.

Kromě menších 75 mechanických a téměř 200 dalších figurek, zobrazujících život a řemesla tohoto kraje a velkých vyřezávaných soch Svaté rodiny s třemi králi u jesliček, je v této betlémské scéně věnována pozornost i dvěma významným osobnostem slovanských věrozvěstů, bratrům Cyrilu a Metodějovi. Zároveň můžete zkusit uhodnout místa spojená s jejich putováním, protože dřevořezby ztvárňující místa, jež mají spojitost s životem Cyrila a Metoděje, jsou umístěny přímo v betlémské expozici. K tomu přispívá i skutečnost, že od poloviny roku 2017 byla betlémská expozice rozšířena o nový filmový snímek „Na úsvitu společných dějin – po stopách Cyrila a Metoděje“.

Na konci prohlídky vám průvodce ukáže stavbu, kterou nikde ve skutečnosti nenajdete, protože ji řezbář vytvořil jen podle své fantazie. To může být důvodem, proč se sem musíte vrátit, pokud ji budete chtít vidět znovu a k tomu vás provozovatelé expozice rádi pozvou. 

Kontakt:

http://www.betlemhornilidec.cz 

Telefon: 737 701 047 (úterý-neděle od 10,00-12,00hod. 13,00-16,00hod.)

E-mail: betlem@hornilidec.cz 

Facebooková adresa: www.facebook.com/betlem.hornilidec  

GPS: 49°10’46“ – 18°03’46“

 

Text: Štěpánka Tomaštíková