PRAHA/VALAŠSKÉ KLOBOUKY -Máte strach, aby vaše miminko nedostalo ekzém z pracího prášku? Vyzkoušejte prací prášek Mimino na bílé a stálobarevné prádlo nebo Mimino color na barevné prádlo. Tento prací prášek je určen na dětskou a citlivou pokožku, je jen mírně parfemovaný.
Samozřejmě při použití kteréhokoliv prášku je důležité vždy prádlo dobře vymáchat – dnešní pračky totiž v honbě za úsporami šetří vodu, ale výsledky testů máchání bývají dost nelichotivé. V tomto případě je důležité dát přednost zdraví a tak doporučujeme nastavit dvojí máchání a nepoužívat aviváž. Oba prací prášky, určené pro dětskou a citlivou pokožku, byly testovány v akreditovaných zkušebních laboratořích. Jak je uvedeno v posudku Státního zdravotního ústavu, „Tato laboratorní vyšetření provedená v souladu s použitím výrobků potvrzují zdravotní nezávadnost z hlediska chemického i kožní dráždivosti. Obsahuje látky s příznivou kompatibilitou pro citlivou pokožku. Výrobky splňují základní požadavek na bezpečnost výrobků z hlediska kontaktu s kůží v souladu se zákonem.“.
Zdá se vám, že v prádle vypraném pracím práškem Mimino nezůstává intenzivní vůně?
Máte pravdu, a považujte to za výhodu. Dáváme vám alternativu k různým „převoněným“ přípravkům. Dnes už se nesmějí používat parfémy, které by mohly vyvolávat alergie – někdy je méně více. Mnohdy se stává, že výrazných vůní, kterými se některé přípravky vyznačují, už máme dost, a to zvláště, když jedna přebíjí druhou. Proč nenabídnout variantu s práškem, který tak výrazně nevoní, ale pokud zákazník preferuje vůni, není problém, aby prášek použil v kombinaci s tekutým Miminem – pracím gelem s výraznější, i když trochu odlišnou vůní. Ano, už vás slyším, ale vždyť jsem u návodu k pračce četla, že se nemá tekutý a práškový prací prostředek kombinovat. Z vlastní mnohaleté zkušenosti ale vím, že pokud přiliju do pracího bubnu v malém množství tekutý prostředek, nejlépe přímo na více znečištěný kousek oděvu a pak přisypu sníženou dávku prášku, účinek je výborný. Zkombinují se mi výhody gelu a čistících složek v prášku. U našeho gelu Mimino doporučuji nižší dávkování, stačí ho menší množství, protože více pění. Je vhodnější pro přepírání, prášek pak pro více špinavé prádlo. Vždy je vhodné vyzkoušet, co vyhovuje konkrétně vašim podmínkám praní (prádlo, prášek, tvrdost vody, prací cyklus apod.).
A ještě jeden poznatek ze společného života s člověkem trpícím alergií. S intenzivními vůněmi mohou mít někteří alergici problém, tzv. „je to dusí“, intenzivní vůně zřejmě dráždí dýchací cesty nebo prostě jen vyvolává nepříjemný pocit při nadechnutí. Takže pro děti a osoby s podezřením na alergickou reakci jsou vhodnější přípravky s minimální nebo žádnou parfemací. Také muži většinou dávají přednost své pánské kosmetice a vůni, kterou si vybrali, a nechtějí, aby jejich košile voněla například jarní či květinovou vůní. Prací prášek Mimino na bílé a stálobarevné prádlo a Mimino color na barevné prádlo jsou tou správnou volbou nejen pro vaše miminko, ale i pro vás a vaše blízké.
Maminky, také neustále řešíte, jak vyprat nejrůznější skvrny z dětského oblečení?
Vaše děti už zase přišly zvenku se zelenými skvrnami od trávy na barevném oblečení, na vašich oblíbených riflích je skvrna od kdovíčeho nebo vám návštěva polila vyšívaný ubrus po babičce červeným vínem a skvrna zaschla, protože jste hned nemohli zasáhnout? Nic se neděje.
Máme pro vás řešení. Zachráníte to Pertilexem na skvrny a špínu ve spreji. Pokud chcete ušetřit, můžete si koupit i náhradní náplň a obsah nalít do vlastního rozprašovače, který vám nejlépe padne do ruky. Prostě na skvrnu nastříkáte přípravek Pertilex a než nachystáte ostatní prádlo do pračky, necháte chvíli působit, pak případně kápnete přímo na skvrnu váš osvědčený prací gel (může být zmiňované tekuté Mimino) a perete v prášku na barevné prádlo (Mimino color). Pokud by nějaká úporná skvrna byla ještě trochu znát, pak stačí vše zopakovat. Ale většinou už ani nepoznáte, kde skvrna byla. Tento postup je vynikající je i na skvrny od krve a od potravin. Pokud ale víte, že jde o mastnou skvrnu, je dobré na ni nejdříve kápnout odmašťovací prostředek (například Brela na nádobí) a pak už pokračovat výše uvedeným postupem. Vyzkoušejte, doporučujeme z vlastní zkušenosti!
Na skvrny u bílého a stálobarevného prádla pak můžete také použít Pertilex v prášku, který prádlo vybělí a také rozjasní. Přidáte ho k pracímu prášku do pračky a vyperete svým oblíbeným pracím cyklem. Osvědčený je zvláště při praní záclon.
A ještě několik tipů na ekologičtější praní
(použitý zdroj: časopis d-Test):
– Nepředpírejte prádlo, ušetříte vodu, energii i prací prášek. Silně zašpiněné prádlo předem pouze namočte do vody s přidáním klasické sody.
– Dbejte na správné dávkování. Nejúspornější je dávat prací prášek přímo do bubnu pračky. Zkuste snížit doporučené dávkování třeba o 20 procent, většina výrobců totiž dávkování uvádí pro silně zašpiněné prádlo. Vyšší dávky kvalitu vyprání většinou nezlepší, zbytečně ale zatíží odpadní vody.
– Podobně pokud perete prádlo, na kterém jsou skvrny, nepomůže zvýšit dávku prášku. Zkuste nejdříve odstranit skvrnu pomocí přírodních postupů nebo využijte výše uvedený postup.
– Perte při co nejnižší teplotě, praní na 90 °C používejte jen výjimečně, na silně zašpiněné prádlo nebo prádlo nemocných a kojenců. Při praní na 60°C ušetříte až 40 procent energie oproti praní na 90°C.
– Zvažte používání aviváží. Na vlastní čistotu prádla nemají vliv, pouze ho změkčují a provoní. Tohoto efektu docílíte třeba tím, že prádlo místo v koupelně budete sušit na balkoně. Aviváže zbytečně zatěžují životní prostředí, protože jsou obtížně biologicky odbouratelné a ve vodě se zcela nerozloží.
Jak správně vybrat prací prostředek
Výhody prášku
Pokud máte velmi znečištěné prádlo a chcete jej co nejlépe vyprat, potom je prášek lepší volbou. Prášek využijte i v případě, že chcete vaše oblečení udržet dokonale bílé a rádi byste zamezili jeho zešedivění. Prášky totiž obsahují bělidla.
Při praní barevného prádla je však třeba mít na paměti, že čím větší je prací síla, tím hůře odolávají barvy na oblečení. Zkrátka prášek s bělidly účinně vypere bílou košili, ale pestrobarevnému triku prokáže – zejména při dlouhodobém používání – spíše medvědí službu. Proto by se při praní barevných tkanin měly používat prostředky na barevné prádlo obsahujících přísady, které napomáhají udržovat stálost barev.
Kdy zvolit tekutý prostředek
Pokud nechcete pořizovat více prášků na praní a toužíte po univerzálním (na bílé i barevné), sáhněte po pracím gelu. Tekuté prostředky vám v tomto ohledu vyjdou vstříc. Většinou sice také obsahují optické zjasňovače, ale současně i přísady, které stálost barev pomáhají udržet. Používáním gelu sice neztratíte syté barvy, ani větší zašpinění však nezmizí. Pokud používáte tekutý prací prostředek na potřísněné barevné oblečení, doporučujeme před samotným praním látku se skvrnou očistit nejdříve mýdlem, odstraňovačem skvrn nebo nalít prací prostředek přímo na ni.
Přítomnost alergenů
Testy ukazují, že valná většina tekutých prášků obsahuje celkem velké množství alergenních látek. Bohužel právě tyto látky v podstatě vůbec neslouží ke zlepšení pracího účinku, ale jen jako aromatické prostředky.
Mimino – prací prostředek na praní bílého a stálobarevného prádla při teplotách od 40°C do 90°C ve všech typech praček. Je vhodný pro všechny druhy tkanin kromě vlny a přírodního hedvábí. Složením a jemnou parfemací je vhodný na dětské prádlo a na citlivou pokožku. Vyrábí se od roku 1994, tedy více než 20 let. Během té doby byla receptura vylepšena a přizpůsobena tak, aby vždy vyhovovala zákonným normám a požadavkům na zdravotní nezávadnost při zachování účinnosti praní.
Mimino color – práškový prací prostředek, který obsahuje přísady napomáhající udržet stálost barev.
Je určený především pro praní barevných tkanin (kromě vlny), které jsou kombinovány s bílými partiemi, v rozsahu teplot od 30º do 60 ºC, ve všech typech praček. Rozšířené používání výraznějších barev na dětském oblečení vyvolalo potřebu vyvinout také variantu prášku, který by zachovával barvy i při častém praní. Začal se vyrábět o tři roky později než klasické Mimino.
Mimino prací gel – tekutý prací prostředek na bílé i barevné prádlo. Proniká hluboko do vláken oděvů a tak účinně odstraňuje nečistoty. Jeho prodej započal v roce 2010.
Text: Ing. Štěpánka Tomaštíková
Foto: Důbrava