PRAHA – S novou eko iniciativou přišli úředníci pražského magistrátu. Na střeše historické budovy na Mariánském náměstí v samém centru metropole chtějí mít včelí úly. Vyplývá to ze záměru zveřejněného na úřední desce. Pro včelstva bude na střeše vyčleněno šest metrů čtverečných. Chovatel, jehož úředníci vyberou, získá smlouvu na dobu neručitou.
Střecha magistrátu je podle odborníků vhodným místem, medonosnému hmyzu se v městském prostředí daří. I proto už v Praze stojí včelíny na několika místech, například v Milíčovském lese, Prokopském údolí, Divoké Šárce, Kamýku či v Hostivařském lesoparku. Včelí úly jsou ale i na střeše obchodního centra nebo hotelu či Botanické zahradě v Troji.
Včelaření a včelařské osvětě se v metropoli věnuje mimo jiné včelařský spolek Mája v Ruzyni. Městské prostředí podle odborníků poskytuje včelám pestrou škálu zeleně a rostlin k opylování. Medonosný hmyz navíc není ohrožen pesticidy, jak tomu bývá v zemědělské krajině.
Zatímco mimo Prahu počty včelařů za posledních několik let vzrostly, v Praze pokračuje klesající trend. Za posledních deset let se počet včelařů I včelstev snížil na polovinu. Dnes jich zbývá už jen 350, kteří se starjí o 3 200 včelstev.
Za úbytek může kromě změny životního stylu Pražanů, nebo zastavování prostoru v okrajových částech metropole, kde dříve byly třeba zahrádky. V celém Česku je zhruba 53 000 včelařů, kteří mají přes půl milionu včelstev, a v posledních letech jejich počty narůstaly. Ročně vyprodukují zhruba 8000 tun medu, jedno včelstvo mezi deseti a dvaceti kilogramy.
Libuše Čapková