PRAHA – Kdo by neznal Krtečka – roztomilého animovaného hrdinu z kreslených pohádek. Je to neuvěřitelné, ale tento pohádkový hrdina se dožívá neuvěřitelných 60 let! Na důchodový věk ale zdaleka nepomýšlí, právě naopak – dostal totiž velký plán, jak toto významné životní jubileum oslavit. Krtek se rozhodl být na své narozeniny co s nejvíce dětmi, ale třeba i dospěláky. Vymyslel originální nápad – oslavit narozeniny společně se svými tvůrci plyšové podoby – Moravskou ústřednou Brno ve spolupráci s řetězcem Kaufland. V rámci svých oslav se rozhodl navštívit co nejvíce domácností. Jak? Je to jednoduché – ti, kdo chtějí mít doma Krtečka, si ho mohou zakoupit za zvýhodněnou cenu s příslušným počtem věrnostních bodů a Krteček se tak může ocitnout u nich doma. Akce probíhá od 8. prosince letošního roku až do 15. února 2017. Více informací naleznete na letáčcích v Kauflandu.
Je to už neuvěřitelná řada let, kdy v roce 1956 vznikl nápad, aby se narodil Krteček. Vznikla první ilustrace pro film „Jak krtek ke kalhotkám přišel“. Filmová pohádka byla dokončena v roce 1957, kdy měl film svou premiéru. Úplně první podoba Krtečka byla trošku jiná než nyní a stejnojmenná kreslená pohádka, tedy „Jak krtek ke kalhotkám přišel“, měla přiblížit pohádkovou formou dětem výrobní proces vzniku látky a ušití výrobku. Pohádka se stala rázem legendou a připomeneme si, že v této pohádce Krtek, jak se později z názvu zvířátka stalo jméno, mluvil. Pohádka ukazovala na vznik lněného plátna počínaje pěstováním lnu, jeho zpracováním, tkaním látky a ušitím kalhotek, které byly podle přání malého krtečka opatřeny velkými kapsami. Autor Zdeněk Miler, který by se v roce 2016 dožil 95 let, si nejspíš sotva v té době myslel, že se jeho pohádka, respektive hlavní hrdina, stane světově známou postavičkou, která patří k nejoblíbenějším ze všech kreslených českých pohádek.
Od té doby vznikl neuvěřitelný počet dílů této kreslené postavičky. Krteček se stal hercem – stejně jako jeho kamarádi myška, ježeček a spoustu dalších zvířátek. Už jen netkal plátno a nešil kalhotky, ale řešil spoustu běžných věcí, hrál si, pracoval… A jeho roztomilý dětský hlásek skvěle doplňoval grafiku pohádek. Krteček dělal vše, co mají děti rádi – cucal bonbony a lízátka, jezdil autíčkem a dokonce si troufl i na raketu. Právě tato pohádka mohla být později inspirací pro jeho skutečný let vesmírem. Jeho plyšová verze od českého výrobce Moravské ústředny Brno absolvovala v roce 2011 významný let v raketoplánu Endeavour, který vynesla k Mezinárodní vesmírné stanici alfa magnetický spektrometr a pro raketoplán byl letem posledním. Krtečka si do rakety vzal americký kosmonaut Andrew Feustel, takže si Krteček zalétal dokonce ve stavu beztíže
Krteček se za svého života dočkal knižního vydání příběhů celkem v patnácti vázaných knihách a patnácti leporelech. S jeho postavičkou si mohou hrát děti v řadě zemí – kromě České republiky je to Slovensko, Polsko, Maďarsko, Německo, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Norsko, Švédsko, Dánsko, Finsko, Holandsko, Francie, Italie, Rusko, Estonsko, Lotyšsko, Litevsko, Čína, Japonsko, Jižní Korea a Taiwan. Krteček se vyskytuje celkem ve 49 filmech a 13 spotech. Poslední natočenou pohádkou je „Krtek a žabka“ z roku 2002. Za téměř padesát let produkce filmů byly prodány televizní a filmová práva do cca 80 zemí světa. 35 filmů s postavičkou Krtek bylo produkováno v koprodukci Krátkého Filmu Praha a Westdeutscher Rundkfunk Köln. Od roku 1975 jsou filmy s postavičkou Krtka pravidelně vysílány na celostátním německém televizním okruhu v televizním pořadu Sendung mit der Maus (produkce Westdeutscher Rundfunk).
MUBRNO je od roku 1984 uživatelem licence na výrobu a prodej textilních a plyšové hraček s motivem „Krtečka a jeho kamarádů“. Motiv Krtečka patří již po mnoho generací k nejúspěšnějším dětským pohádkovým motivům jak v ČR, tak v zahraničí.
www.mubrno.cz
www.facebook.com/mubrno.cz
Text: Jana Henychová
Foto: archiv Moravská ústředna
Zdeněk Miler
(*21. 2. 1921, Kladno , + 30.11.2011 Nová Ves pod Pleší)
Režisér a výtvarník animovaných filmů , ilustrátor knížek pro děti
Vystudoval Státní grafickou školu v Praze, pak pokračoval ve studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u profesorů Jaroslava Bendy a Antonína Strnadela. Když nacističtí okupanti zavřeli české vysoké školy,odešel pracovat pro ateliéry kresleného filmu ve Zlíně, od roku 1945 působil v ateliérech kresleného filmu Bratři v triku v Praze, kde spolupracoval s Jiřím Trnkou .Je autorem výtvarného firemního loga Bratři v triku- tří kudrnatých kluků v námořnickém pruhovaném triku.
V roce 1947 začal pracovat na svém prvním samostatném filmu. Byla to adaptace pohádky Jiřího Wolkera O milionáři, který ukradl slunce. Film získal na benátském festivalu bronzovou medaili a rozhodl o Milerově umělecké dráze.
Knížky pro děti začal ilustrovat začátkem padesátých let. Svými ilustracemi obohatil texty významných českých literárních autorů (Vladislav Vančura, Václav Čtvrtek, Jan Čarek, František Hrubín, Eduard Petiška, Josef Kainar). Hodně knížek vzniklo podle původních filmů zejména s postavičkami Krtek a Štěňátko, ale autor maluje pro knižní podobu nové ilustrace, které si zachovávají filmovou dynamiku a rytmus.
Určující složkou v Milerově činnosti je filmová tvorba, jež se odráží také v pojetí jeho ilustrací. Umělcův výtvarný projev v podstatě navazuje na klasickou realistickou linii české dětské ilustrace, pro kterou je typická humorná nadsázka i lyrismus. Citlivá kresba a velmi jemná poetická barevnost vytváří rovnováhu ilustrací Z. Milera. Pohoda, která z jeho obrázků vyzařuje, je i klíčem k jeho úspěchům. V současné ilustraci naší dětské knihy stojí Miler na lyrickém pólu její vazby na kreslený film.
Během svého tvůrčího života obdržel Zdeněk Miler řadu mezinárodních i národních ocenění – cenu Jiřího Trnky (1983), Zlatou paletu nakladatelství Albatros (1999) za více než 5 000 000 prodaných výtisků knih, na nichž se podílel jako ilustrátor. Toto číslo představuje řádově čtyřicet knih, které vycházely a stále vycházejí v reedicích, mnohé také v cizojazyčných mutacích.
Jeho první film s postavičkou krtek Jak krtek ke kalhotkám přišel zvítězil na filmovém festivalu v Benátkách v roce 1957, pak následovala řada mezinárodních ocenění jeho filmové tvorby na filmových festivalech v Benátkách, Montevideu, Berlíně , Teheránu, Moskvě, Dijonu….. Za jeho celoživotní dílo mu byla udělena prezidentem republiky dne 28.řijna 2006 Medaile za zásluhy 1.stupně.
Již 60 let zůstává jednou z nejoblíbenějších autorových postaviček Krtek, a to v kreslené filmové i literární podobě. Knížky i filmy o Krtkovi mají stále ohromný úspěch u nás i v zahraničí.