Když se řekne kuchyňský robot, první, co se vybaví těm, co ho nikdy neměli je – hurá, je to skvělý pomocník do domácnosti. Pokud ho doma již měli a nejlépe nějaký starší typ přístroje, vybaví se jim polovina kredence či kuchyňské linky plná nejrůznějších nástavců a nádob, na jejichž účel si po založení návodu za pár měsíců už nikdo pravděpodobně nevzpomene, pokud je trvale neužívá, a pokud se zapne na vyšší otáčky, sousedi v paneláku tlučou na zeď. Jenže co byste řekli kuchyňskému robotu, který udělá vše co potřebujete, tedy alespoň činnosti, které od robota očekáváme nejvíc, zabere minimum místa, pracuje se sníženou hlučností a celé příslušenství tvoří jedna plastová krabička se čtyřmi nástavci? Ale ano, existuje. A co víc – k tomu ještě vaří!
Tento skvělý pomocník nabízí robustní pevně stojící tělo, které doslova přilne k povrchu vaší kuchyňské linky, a nepohne se ani při vyšších rotacích přístroje. Celého robota v podstatě tvoří tento podstavec s nerezovou nádobou a dále víkem s odnímatelným uzávěrem. Otvor ve víku umožňuje přidávání dodatečně dávaných ingrediencí nebo tekutin během práce. Co se týče základního příslušenství, robot má pouze 4 části – nástavec na sekání, hnětení těsta, míchání a šlehání. Všechny jsou uloženy v designově vyladěném boxu menších rozměrů. Přístroj současně vaří a lze ho využít také pro vaření v páře. Pracuje do teploty 130 stupňů a je vyroben z vysoce kvalitní ocele a teplotě odolných plastů.
A jak to celé vlastně funguje? Je důležité si uvědomit, co chcete dělat, a podle toho nastavit ovládání a nasadit správný nástavec. Celé ovládání pak můžeme shrnout do tří oblastí:
1) Přednastavené programy – po nasazení správného nástavce lze využít přednastavených programů, mj. omáčka, polévka, pomalé vaření, pára, těsto – podrobnější popis naleznete v podrobně vypracovaném návodu. Intuitivní ovládání pomocí obrázků a ovládacích tlačítek je hračkou a na většinu funkcí tak přijdete i bez návodu (i když rozhodně doporučuji se s ním před zapnutím přístroje seznámit). Každý z přednastavených funkcí má ještě několik podprogramů, ovlivněných časovačem a rychlostí otáčení nástavce.
2) Každá přednastavená funkce se skládá ze tří hodnot – počet otáček, teplota a čas. Pokud navolíte přednastavený program, ale nevyhovuje vám například čas, lze ho manuálně upravit.
3) Program si můžete „vyrobit“ libovolně nastavením tří zmiňovaných hodnot.
Přístroj disponuje také tlačítkem turbo/pulse, které slouží k rychlému použití. Jednoduše ho stisknete, držíte požadovanou dobu a vybraný nástavec (zpravidla použitý sekací nástavec či šlehací metla) se začne rychle otáčet. Ideální, pokud potřebujete něco například rychle nasekat.
Uvedeme si nyní pár příkladů:
1) Rozhodnete se například udělat krém na dort nebo sníh z bílků. Do robota upevníte nástavec určený pro šlehání. Navolí se rychlost otáčení 7, teplota se nechá nastavená na nulu a dále nastavíte čas na 3 minuty. Poté stisknete start. Pokud nenastavíte čas, přístroj vypnete ručně.
2) Chcete usekat cibuli a česnek na drobno, případně i zeleninu. Nasadíte sekací nástavec, navolíte rychlost otáčení 7 – 8 podle povahy obsahu, teplota 0 a odpovídající čas podle toho, jak velké kousky zeleniny chcete mít (cca 1 až 1,5 minuty).
3) Těsto – nasadíte hnětací nástavec, stisknete program těsto a start (v tomto případě se vyplatí využít předvolbu – v první fázi robot těsto uhněte a v dalším podprogramu ho nechá kynout při přednastavené teplotě).
4) Puding – do robota nasadíte šlehací nástavec, nalijete litr mléka, dva pudingové prášky, cca 5 lžic práškového nebo krupicového cukru. Poté nastavíte otáčení na cca 5, teplota 0 a čas odhadem 30 sekund. Po stisknutí startu se obsah důkladně promíchá. Pak stisknete dlouze start, čímž dojde k vynulování předcházejících zbytků nastavení, a navolíte automatický program pomalé vaření. To je automaticky přednastaveno v prvním z nabízených programů na 5 minut a teplotu 130 stupňů… ale vy y tyto minuty manuálně nastavíte na číslo 10. Po deseti minutách je puding automaticky uvařený. Stačí jen nalít do předem připravených misek za použití stěrky (která je součástí příslušenství).
5) Parní vaření: nádobu naplníte vodou po nejnižší rysku. Do ní umístěte parní koš a na něj dáte potraviny. Navolíte tlačítko Steam a poté start. Dojde k automatickému uvaření v páře. Páru navíc můžete regulovat pomocí otočného vyndavacího uzávěru. Stejně tak můžete změnit i čas. (Tip: porce lososa, mražená VIP zelenina a máte rázem vynikající oběd – v košíčku jde naráz udělat 2 porce lososa obsypaného zeleninou).
6) Chcete cokoliv uvařit – dáte obsah do nádoby, nasadíte míchací nástavec, nalijete olej či vodu, koření a poté stisknete tlačítko pomalého vaření. Po pěti minutách varu na 130 stupňů se přístroj automaticky přepne na podprogram pomalého vaření s menším výkonem a delším časem, tedy je vytvořeno ideální prostředí pro dovaření obsahu s minimem páry ve vaší kuchyni.
7) A závěrečný tip – předvedení kladů přístroje v plné kráse 🙂 : nasadíte sekací nástroj, usekáte v robotu cibuli a česnek, dále vyměníte nástroj za míchací. Přilijete olej, koření, maso… a pomocí nastavení otáčky 1, teplota 130, 10 minut, na víku plně puštěná pára nebo špunt zcela odstraněn, cibuli orestujete. Poté přidáte maso, koření, dolijete vodou, uzavřete víko, nasadíte uzávěr – a nastavíte vaření buď tlačítkem pomalé vaření plus přidané minuty, nebo ručně – otáčky 1, teplota libovolně, ale ideálně kolem 100 stupňů, a čas řádově 30 – 40 minut, u tužších mas minut více.
8) Vaření nad sebou – kompletní oběd: omáčku s masem lze vařit jako v bodě 7). Pak cca 25 minut před koncem přidáte košík s nakrájenými bramborami, tu chvíli vařením vzniká pára, která uvaří brambory.
Jak vidno, přístroj má široké použití, a to jsem zmínila pouze velmi malé spektrum možností. V celé kráse ho můžete použít s návodem v ruce a především s využitím obsáhlé kuchařky, která Vám nabídne celkem v kombinaci až 1 tisíc menu. Kuchařská kniha v úvodu nabízí základní tipy – například mnou vyzkoušené skvělé těsto na pizzu, se kterým laboruji již několik let a teprve recept z tého knihy mi pomohl vytvořit pizzu jak z pizzerie za použití běžné domácí trouby. Pokud se pustte do tiramisu, vězte, že vám bude chutnat jak v italské cukrárně.
Kniha je navíc velmi prakticky řešena – střední část je rozřezána vodorovně do tří částí, z nichž každá obsahuje jednu součást menu. Můžete si tak otáčet „třetinou“ knihy, až se vám zalíbí recept, pak otáčet střední částí a vybrat druhé jídlo, a uzavřít sladkou tečkou, tedy moučníkem či nějakou sladkou či jinou vychytávkou z poslední třetí části knihy. Jelikož je kniha spojena praktickým hřbetem, nestane se, že by se vám listy přetáčely nežádoucím směrem.
Zkrátka – Tefal myslel na vše, aby bylo radostí tento skvělý TEFAL CUISINE COMPANION použít. Záměrně nepíšu, že myslel na ženy, protože robot mohou stejně tak používat muži a věřím, že zejména pro techničtěji založené typy lidí bude tento výrobek přímo zábavou. Takže zbývá připravit suroviny, naprogramovat správně robota, postavit ho nejlépe pod zapnutou digestoř a jít si dělat, co potřebujete – nemusíte nic hlídat a míchat a pokud jste správně nastavili funkci a odpovídající obsah surovin, pak na Vás po navoleném čase váš robotický domácí pomocník zapípá, že má vařeno. V podstatě ani nemusíte spěchat, protože se sám vypne – oproti některým výrobkům, které sice moc hezky signalizují konec, ale už se samy nevypnou.
Pro komfortnější vaření v páře a současně i pro více domácích strávníků lze využít novinku, která dorazila i na český trh – steamer. Jedná se o parní nástavec, který se vloží do víka. Ten se skládá ze dvou pater a dá se použít také pouze jedno. Stejně tak se ale dají použít oba parní koše + základní koš náležící k přístroji, tedy celkem koše tři. Pokud navíc vaříte třeba omáčku, tak se třemi koši vyrobíte až čtyřpatrovou varnou sestavu, pro řádově 4 – 5 strávníků. Jediný rozdíl mezi základním parním košem, který je součástí robota, a mezi steamerem je tento: protože se jedná o nástavec, který má navíc širší plochu, dochází k rozložení tepla a tedy přístroj vaří o něco déle. Po několikátém vyzkoušení mohu s přehledem říci, že prodloužení času je pouze o max. 10 minut (délka závisí na objemu vařených surovin), přičemž doporučuji vycházet z rozložení potravin jako u klasického parního hrnce, a sice: dolů dávat to, co se vaří nejdéle, a postupně pokračovat směrem vzhůru k potravinám, které se vaří nejkratší dobu. Důležité je také, abyste hned v prvním základním koši potravinu neuložili příliš hustě, protože by pak pára pronikala méně – je dobré tedy nechat občas nějaký ten průduch směrem vzhůru. Můj tip: v nádobě vařit omáčku, do základního koše umístit pokrájené brambory, do prvního patra koše dát tvrdší zeleninu nebo i další várku brambor – ideálně na menší kousky, a pokračovat směrem nahoru na zeleninu typu mrkev, lusky, brokolice, květák…..
Výhledově by se podle dostupných informací mělo prodávat v České republice také příslušenství – strouhací nástavce. Vynikající vyřešení struhadel je předností – jednak jeden sekací oboustranný kotouč, který se jednoduše otočí dle potřeby, může strouhat z každé strany jinou velikost či typ „nastrouhaného“, jednak díky konstrukci speciálního víka nedochází prakticky k nežádoucímu odpadu, jako to bývá při podobném typu struhadel (píšu to záměrně, byť to možná pro někoho může působit jako zbytečná obava a kontraproduktivně – samotnou mi totiž zajímalo, zda je přístroj schopen nastrouhat zeleninu s absencí větších zbytkových částí.. Ano – je! Na doplnění uvádím, že všichni jistě znáte, když děláte v běžném robotu, který pracuje na tomto kotoučovém systmu, například brambory, a zbydou vám centimetr i více části brambor, které „běhají“ dokola a nemají šanci se ustrouhat. TEFAL CUISINE COMPANION toto skutečně dovede – testovala jsem to na mrkvi, kdy došlo k nastrouhání vynikajících koleček a nebyl žádný silnější odpad. Kotouče jsou extrémně ostré a vyrobeny jsou z velmi kvalitní nerezové oceli – což potvrzuje profesionální výsledek.
Má TEFAL CUISINE COMPANION vůbec nějaký nedostatek? Nevím, zatím jsem na žádný nepřišla. Jediné, co neumí, je udržení teploty, jako třeba multicooker nebo částečně i polévkovar. Jenže kdo by chtěl uvařit oběd a nechat ho stát třeba 4 hodiny na stole, že… Navíc pokud vaříte zmiňovanou parní sestavou a pokud je v nádobě více omáčky nebo charakterem obsahu vaříte pouze v koších, přičemž v nádobě je voda, pak celá sestava má funkci v podstatě jako měly naše babičky na napařování knedlíků – tedy to nějakou tu hodinu teplé vydrží.
Zbývá jen popřát dobrou chuť a dát vám tip, kde si můžete tohoto skvělého pomocníka koupit. Možná ho seženete po internetu, ale osobně si vás dovoluji poslat do prodejny HOME & COOK v pražském nákupním centru FASHION ARENA – PRAGUE OUTLET ve Štěrboholech. Jednak tam mají nejnižší cenu a jednak zde pracuje personál (stejně jako v ostatních prodejnách HOME & COOK), který má ke značce TEFAL nejblíže co se týče odborného poradenství.
SUPER TIP NA KOUPI:
Původní cena robota byla – ani se neptejte kolik :-). Já sama jsem si robota koupila za velmi výhodnou cenu asi za 17 tisíc. Pokud se rozhodnete koupit si ho nyní, tak nejlevnější cena je ve zmiňovaném HOME & COOK ve Fashion Areně…zaplatíte za něj částku pouze něco málo přes 10 tisíc korun. Je to super dárek k Vánocům pro všechny, kdo rádi vaří a jsou aspoň trošku technicky zdatní.
A úplně na závěr: na Facebooku jsem před časem založila fanouškovskou skupinu na adrese https://www.facebook.com/groups/tefalcuisinecompanion/?fref=nf. Doporučuji navštívit ji těm, kdo s nákupem robota TEFAL CUISINE COMPANION váhají nebo ho již vlastní a chtějí se inspirovat recepty od druhých. Stejně tak pokud již robota vlastníte, díky předem, pokud do skupiny vložíte nějaký vlastní recept na jídlo zhotovené v tomto vařícím robotovi.
Video:
Představení robota: https://www.youtube.com/watch?v=3MSLZ_CIEek
Ukázka vaření – boršč: https://www.youtube.com/watch?v=Bb08B4KTqc0&t=201s
Ukázka vaření s příslušenstvím – steamer: https://www.youtube.com/watch?v=oi4iBitxkNs
Ukázka příslušenství – struhadla: https://www.youtube.com/watch?v=xKxkDmKh5a4
Jana Henychová
Foto: Tefal