VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Až do 5. června budou v zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí vystavena díla nejvýznamnějších českých malířů z druhé poloviny 19. a první poloviny 20. století. Milovníci výtvarného umění tu mohou vidět například obrazy Františka Ženíška, Maxe Švabinského nebo Luďka Marolda.
Stovku děl významných českých malířů zapůjčila do Valašského Meziříčí Česká spořitelna, která shromáždila zřejmě nejucelenejší sbírku svého druhu v celé České republice. Tak trochu pradoxem je skutečnost, že městské a profesní spořitelny kupovaly tato díla “pouze” pro výzdobu svých interiérů.
Podle Martina Beníčka z pořádajícího Muzejního a galerijního centra převažují krajinomalby, která se v daném období značně rozvíjela. Nejstarším autorem, jehož dílo představující počátky romantismu bude možné vidět, je německý malíř August Bedřich Piepenhagen, který žil nějaký čas v Čechách.
Významné zastoupení zde mají žáci pražské Akademie Adolf Kosárek nebo Antonín Waldhauser, ale i další významní krajináři jako Julius Mařák, Antonín Slavíček nebo Václav Špála.
Figurální malířství na výstavě Mitrovská díla ze sbírek České spořitelny zastupují např. Václav Brožík, Vojtěch Hynais nebo František Ženíšek či kresby Jakuba Schikanedera, tedy malířů patřících k tzv. generaci Národního divadla, jejichž žáky byli vynikající malíři jako Max Švabinský, Jan Presiler či Viktor Stretti.
Jiří K. Růžička