Včely francouzského zámečníka snášejí konopný med

PAŘÍŽ – Cannahoney neboli konopný med se podařilo vyprodukovat francouzskému zámečníkovi a včelaři, který si říká Nicolas Trainerbees. Přezdívka přeložená jako trenér včel přitom nevznikla náhodou, již od mládí se konopím léčí a je fascinován včelami, které chová.

Po expereimentech s různými druhy ovoce se v roce 2008 zaměřil na to, aby jeho včely dokázaly vyprodukovat med obsahující léčivé kátky z konopí. Za pomoci vlastních metod se mu to po sedmi letech konečně podařilo.

Konopný med voní po rostlině a barva se mění oproti klasickému medu do zelena, žluta, či bíla. Med v sobě kloubí léčivé vlastnosti včelího produktu a konopí. Včely, které vytváří konopný med, nejsou přitom kanabinoidy ovlivněné, protože ve svém organismu nemají endokanobinoidní systém.

Devětatřicetiletý Nicolas začal včelařit, když mu bylo 20 let. Nyní je mu 39, má 30 úlů a pracuje se svojí ženou ve Francii. V experimentech a další práci ale hodlá pokračovat ve Španělsku, kde bude moci lépe zkoumat vlastnosti konopného medu. Právě v zemi na Iberském poloostrově totiž nejsou zákony proti marihuaně tak přísné jako ve Francii.

Jiří K. Růžička