Přání každé ženy je mít krásné a zdravé vlasy

PRAHA/VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Ať již ženy preferují účes z krátkých či delších vlasů, jedno je spojuje – mít pevné a zdravé husté vlasy. Není tajemstvím, že zejména s přibývajícím věkem a hormonálními procesy může docházet ke zhoršené kvalitě vlasů.

Napomáhají tomu i extrémně časté návštěvy neprofesionálních kadeřníků, používání levných a nekvalitních barev, šamponů a dalších vlasových preparátů, časté používání fénu nebo v současné době trendové žehličky, kterou často ženy nepoužívají s žehlícími preparáty a dochází tak ke každodennímu ničení vlasů.

Své udělá samozřejmě i genetická výbava každého jedince, kterou bohužel často získáváme, aniž bychom měli nějakou šanci něco ovlivnit. Často je to i nezdravý životní styl, stresující práce, kouření a další zlozvyky naší doby. Je to vždy velká neznámá a pokud jednoduše člověk začne lidově řečeno plešatět, asi nezbývá moc možností mezi co nejkratším sestřihem, čepicí a především smířením se s tím, že to tak prostě je. Copak muži, ti mohou  mít na hlavě prakticky cokoliv, plešatý muž pro řadu žen představuje dokonce sex appel a pro řadu žen je – tedy alespoň doufám,  vodítkem, co má dotyčný v hlavě než na ní. Horší je to ale s ženami, u kterých se očekává, že budou nejlépe do 99 let krásné, mladé štíhlé a bez vrásek, s hlavou plnou bujných kadeří. Doba je zlá a klade na všechny velké nároky – a právě vzhled je často tím, co je ať již v práci nebo ve vztazích na prvním místě, než se tím „druhým“ začne někdo vůbec zabývat.

Používání chemických barev nemusí být vždy zdaleka takovým nebezpečím, pokud je používají odborníci nebo pokud si ženy při domácím barvení vlasů přečtou pořádně návod a dodrží všechny instrukce. Nicméně podle kvality vlasů se stále jedná o nešetrný zásah do „výbavy“ člověka – chemikálie v podstatě vlas naruší a zapustí do něj umělé barvivo. A chemikálie nám do pěkně přibývají… A ještě tomu říkáme „péče“. Zejména u delších vlasů je pak prakticky nereálné je bez následného ošetření balzámem a kondicionérem rozčesat a také po vysušení vlasů několik dnů či týdnů pozorujeme viditelné změny – vlasy mohou být krepaté, nehezky „trčet“ a jsou nepoddajné pro vytvoření nějakého pěkného a vlajícího účesu. Zbývá použití extrémního množství balzámu, tužidel, gelů, mnohdy na vlasy navíc trvale ničené kulmou či současným trendem – žehličkou. Při použití dalšího „žehlícího“ preparátu A tak se nám na vlasy chemie jen hrne, možná že nyní vypadáme skvěle – ale co třeba za 10 let? 

Jedno je jisté, že pokud máme vlasů méně, po žádném preparátu nám skutečně nenarostou. Dala bych k dobru zkušenost mého kamaráda, který si kdysi ihned po revoluci zakoupil jakýsi úžasný preparát vlasů asi za tisíc korun a po několika týdnech mu na každé straně vyrostlo nepatrné chmíří. Jedno nad uchem pak pojmenoval „Pepíček za 500“. Vtipně vypadají i nastřelené vlasové drny a o prodlužování vlasů, kde navíc hrozí, že zájemci o jejich prodloužení naletovanými cizími prameny vyškubou poslední zbytky vlasů, sice řada žen sní, ale pokud se o prodloužené vlasy nepečuje, vypadá to spíše směšně… Umělé vlasy vypadají například na fotografiích vždy jako cizí element a nutno též připomenout, že u pravých vlasů zase hrozí jiné riziko – vlasy měly v minulosti nějakou strukturu. Takže pokud v nich například nositelka zmokne, co dodat. Určitě i vy jste někdy viděli na ulici paní, kde bylo značně podezřelé, že na hlavě má vlasy rovné a dále pokračují podivné zvlněné a mnohdy i zkrepatělé vlasy.

Je proto potřeba zvážit, zda o vlasy více nepečovat již v začátku, kdy jsou ještě kvalitní, a jejich kvalitu udržovat. Neuděláme nic se stářím – vlasy šediví a je potřeba je barvit. Zejména u žen s tendencí vypadávání vlasů je lépe zvolit vždy barevný odstín vycházející z jej přirozené barvy pleti a čím méně vlasů, tím lépe je použít světlejší odstín v barvě jejich pleti – kontrastní barvy oproti pleti nejsou žádoucí, protože řidší místa vlasů jsou ještě více vidět.
Barvené vlasy s sebou nesou, jak je již výše zmíněno, podstatná rizika chemikálií vpravených do pokožky. Je proto potřeba opravdu dobrá regenerace nejen vlasů, ale především vlasových kořínků. A zvolna se již blížíme k našemu tipu – co takhle vyzkoušet zaručeně přírodní a nejspíš i jediný skutečně funkční preparát, osvědčený obrovským množstvím žen po celá staletí? Ten zázračný preparát, který může vaše vlasy udělat skutečně krásné a již narušené vlasy poměrně rychle a účinně zregenerovat se jmenuje henna.

Hennu zná řada z nás jako přírodní barvivo a nese s sebou zpravidla přívlastek rezavé barvy. Henna v surovém stavu, jak si ji můžete zakoupit například ve specializovaných obchodech s orientálním sortimentem, je tím nejlepším, co můžete pro svoje vlasy udělat. Aplikace je sice trochu netradičním zážitkem pro ty, kteří jsou zvyklí si ve sprše cosi chemického z lahvičky nalít na hlavu, „zašmrdlat“ rukou a během několika málo či více minut to opláchnout, avšak pokud chcete mít vlasy objemově hustější, přírodně zabarvené a pružné, cestou je právě henna. A ta chce při aplikaci čas.

Důbrava chemické výrobní družstvo má ve své nabídce hennu, která je na českém trhu v podstatě unikátem. Pokud nechcete vypadat jako hlavní rezavá představitelka seriálu Ženatý se závazky Peggy Bundová, máte možnost zakoupit si hennu barevnou. Důbrava vyrábí barvu na vlasy celkem v deseti barevných odstínech – zlatý blond, ořechově plavá, kaštan, hnědá, mahagon, tizian, bordó, černá, měděně červená a světlý kaštan. Pokud chcete vlasy pouze zregenerovat, můžete vyzkoušet výrobek „Vlasový zábal z Henny“, který vlasy vyživí a regeneruje. Je potřeba počítat s tím že henna je prostě henna a je možné, že u některých vlasů se objeví nepatrný nádech rezavé například na hodně světlých vlasech, ale toto nepatrné riziko za výsledek stojí. Opakované používání henny vaše vlasy dokonale zregeneruje, získají na objemu a především prakticky odstraníte jejich lámavost, včetně toho, že několikahodinový zábal způsobí dokonalou regeneraci také vlasové pokožky.

Pokud si zakoupíte hennu z Důbravy, najdete v ní přírodní preparát. Jedná se v podstatě o rozemletu rostlinu Lawsonia inermis, v podobě zeleného prášku. Doporučuji si předem umýt vlasy, důkladně je opláchnout, rozčesat a pak nanést prášek na hlavu co nejvíce k pokožce ale i ke konci vlasů. Nebojte se při delších vlasech použít klidně dvojitou dávku – jedná se o přírodní preparát, takže není třeba mít obavy. Vlasy důkladně promněte, aby se prášek dostal všude po vlasech. Zejména u barevných odstínů je potřeba, aby byl rovnoměrně rozmístěn. Poté je dobré hlavu překrýt igelitovou čepicí (přiloženou k výrobku) nebo koupací čepicí, ideálně ovinout ještě ručníkem a vydržet s tímto zábalem na hlavě alespoň jednu hodinu. Vzhledem k tomu, že se nejedná o barvu chemického základu, nemusíte ani striktně pokukovat po čase – pokud necháte henu na hlavě o něco déle, tím lépe. Poté vlasy důkladně omyjte a můžete použít pro rozčesání alespoň pro začátek svůj oblíbený kondicionér, nicméně – zejména u kratších vlasů to není nutné.

Vlasy nechte ideálně přírodně uschnout, ani časté používání fénu není pro vlasy tím nejideálnějším, co by je mohlo potkat. A výsledek? Budete překvapeni, jak již po jednom či dvou použití vaše vlasy získaly přirozený lesk, pružnost, nepálí vás hlava od chemických preparátů, kadeřnice vám nevyškube „odbornou masáží“ či nešetrným česáním hrst vlasů a i když nebudete mít vlasů zrovna nejvíc na zeměkouli, častým používáním vám zpomalí proces stárnutí a jednoduše jich bude vypadat víc. Henna má totiž ještě jednu vlastnost – obalí každý vlas mikroskopickou vrstvou přírodního rostlinného proteinu vzdáleně připomínající vosk –  čímž dojde k jejich ochraně vnějšími vlivy a současně nabydou na objemu. Jediné riziko, které vás při henně může potkat, je to, že pokud máte extrémně šedivé vlasy, pak vám je úplně neobarví… A také občas autoři PR článků pro podporu chemických barev rádi upozorňují na to že na hennu špatně chytá chemická barva. Upřímně řečeno – není to pravda. Já osobně si vlasy barvím od svých 14 let, hennu z Důbravy používám průběžně již asi 30 let, střídám jedno přes druhé a vlasy mám jednolitě barevné. A i kdyby se mi někde objevil nestejný barevný proužek, je to to poslední, co mi bude vadit. Takže zbývají ještě nějaká negativa na adresu henny? Nevím o nich.  Snad jen to, že se dá sehnat málokde. Jednou z možností, které máte, je ale obrátit se přímo na družstvo Důbrava. Za stoprocentní vlasovou regeneraci, zlepšení kvality vlasů, čelení lámavosti a získání přirozeného zabarvení to rozhodně stojí.

HENNA
Henna je arabský název pro rostlinu Lawsonia inermis. Po vysušení a rozemletí jejích listů vznikne prášek zelené barvy – přírodní barvivo Henna, který se pouze vyčistí od tuhých částí. Henna se jako přírodní barvivo a léčivá bylina používá již víc než 5000 let. Dnes je Henna ceněna zejména jako přírodní prostředek bez chemických přísad určený k barvení a regeneraci vlasů.
Kromě barvící schopnosti se Henna používá i pro své četné léčebné vlastnosti:
– regeneruje a zpevňuje vlasy,
– zamezuje nadměrnému maštění pokožky a snižuje tvorbu lupů,
– vytváří na vlasech a pokožce přírodní UV filtr.
HENNA vytvoří na každém vlasu mikroskopickou vrstvičku a tím vlas mechanicky ochrání proti vnějším nepříznivým vlivům, zabraňuje jeho dvojení a lámání.

DOPORUČUJEME TAKÉ…
– Bylinný šampon z Henny
– Šampon proti lupům
– Balzám na vlasy
– GEL z Henny

www.dubrava.cz
Text: Jana Henychová
Foto: archiv Důbrava