Iveta Bartošová krásná neznámá – unikáty a rarity

PRAHA – K nedožitým padesátinám oblíbené zpěvačky vychází album Krásná Neznámá. Jedná se o jedinečný soubor nikdy nevydaných písní a písní, které kdysi zazněly pouze z rádia či televize, případně vyšly jen digitálně, nebo na nějakém vedlejším, již dávno zapomenutém projektu. Často se jde o opravdové rarity z archívů. Album Krásná neznámá vyjde 1. dubna.

Album zahrnuje skladby, které vznikaly v průběhu více než třiceti let. Mnohé z nich jsou duety, ať už s Petrem Sepéšim či třeba Michalem Penkem, nebo písně, které nazpívala s Baletem či v roce 2010 s Walda Gangem. Nikdy dříve nezveřejněné fotografie Ivety Bartošové pro obal alba poskytnul pan Miloš Schmiedberger. Na novém albu Krásná Neznámá čeká na posluchače nejedno nejedno překvapení. Tady je několik z nich v bližším pohledu:

– V roce 1983 nahrála Iveta v ostravském rozhlasovém studiu svůj vůbec první snímek Napsal jsi pro mě písničku. Tato píseň ji katapultovala na soutěž Mladá píseň Jihlava, kde Ivetu objevil skladatel Pavel Vaculík. Tady začal příběh Ivetiny hvězdy. Vzácná prvotina byla léta zapomenuta v regionálním rozhlasovém archivu a byla objevena až s osobním přispěním ředitele Čro v Ostravě a Olomouci Josefa Podstaty.

– V roce 1986 se Iveta Bartošová vydala do Bulharska na festival Zlatý Orfeus s něžnou baladou Jen já a motýl od elitní autorské dvojice Hádl – Borovec. Jen málokdo ví, že se Zdeněk Borovec po návratu z Bulharska rozhodnul přepracovat text. Tak vznikla i zcela nová nahrávka, která byla použita na běžných Ivetiných deskách. Krásná Neznámá posluchačům vrací zdánlivě ztracenou bezkonkurenční původní verzi.

– Michal David napsal v roce 1988 jeden ze svých největších hitů Jak snadné uvěřit je lhářům. Tutéž melodii s jiným textem nechal nazpívat Ivetu Bartošovou pod názvem Ta chvíle patří nám. Osud tomu chtěl, že Michalova píseň zářila, zatímco její Ivetina verze upadla v zapomnění a byla znovu v plném lesku objevena až pro toto album.

– V roce 1989 byla Ivetě přidělena významná role v dramaturgii Československé spartakiády 1990. Politický vývoj ale zamíchal kartami a pozoruhodný duet Ivety s někdejší superhvězdou, dnes už téměř neznámým Michalem Penkem, byl předurčen k zániku. Při přípravě Krásné Neznámé se podařilo nahrávku Namaluj svůj velký sen dohledat v autorských archivech a připomenout tak krátké období intenzivního uměleckého i osobního sblížení Ivety s Michalem Penkem.

– Francouzský lidový popěvek proslavený Ivetou pod českým názvem Pomněnka byl jednou z nejvydařenějších nahrávek na jejím albu Ve jménu lásky, které znamenalo její triumfální návrat na vrchol popularity v druhé polovině 90. let. Není ovšem už tak známo, že její původní verze v originálním aranžmá Pavla Vaculíka vyšla už dříve na dnes už pozapomenutém projektu Vánoční hvězdy 2.

– Muzikál Johanka z Arku Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové je téměř pro každého spojován se jménem Lucie Bílé a s její osobitou interpretací role legendární světice kacířky. Jen znalci si však vzpomenou, že Lucie Bílá tuto roli nakrátko opustila. Příležitosti se tehdy na pozvání majitele divadla Petra Kratochvíla chopila Iveta a dala Johance na pódiu Ta Fantastiky svébytnou novou podobu. Úspěch se okamžitě dostavil. Diváci byli uhranuti touto jinou Johankou. Na albu Krásná Neznámá vychází jediná dochovaná nahrávka Nebe to ví.

– Klasický hit Waldemara Matušky Eldorádo popisuje v textu Ivo Fischera ideální svět. Právě ten zřejmě Iveta marně hledala v době svého bortícího se manželství s hercem Jiřím Pomejem. Za doprovodu Walda Gangu tak vznikl naprostý unikát a zřejmě jedna z písní, kterou by od Ivety skutečně vůbec nikdo nečekal.

O Ivetě Bartošové se často hovořilo jako o princezně české popové scény. Ivetina pohádka se bohužel změnila v tíživou noční můru s tragickým vyvrcholením.

Text: Marcela Kočandrlová
Foto: Miloš Schmiedberger