Šicí stroj mini – TEXI JOY 1301, 1302, 1303, 1304

Dětský šicí stroj nebo kvalitní stroj menších rozměrů pro dospěláky?  Šijete na chatě nebo rádi šijete s kamarádkou? OK, vezměte si šicí stroj do tašky a jděte. Že je těžký? Není o nic těžší než běžný nákup, prostě si ho hodíte přes rameno a jdete na MHD. TEXI JOY – mini šicí stroj – je tou správnou volbou pro vás.

Poslední dobou mi zaujala možnost mít mini šicí stroj. Mám velmi kvalitní starší typ Janome, který šije vážně všechno. Jen když občas chci přišít jen kousek látky, když například šiji prioritně na overlocku a coverlocku, nechce se mi kvůli pár cm například, stěhovat těžký stroj, který si navíc musím přinášet po schodech. Navíc ten můj má jiné stehy než ten, kterého jsem si  nově pořídila.

První rozbalení z krabice vyvolá pozitivní náladu – není nic rozbité a nic nechybí. Plast vypadá odolně, šicí stroj odpovídá i barevně podle obrázku. Prodejce doručil stroj prakticky během jednoho dne – to že další 3 dny ho doručovala nejmenovaná přepravní společnost, je již věc jiná, ale i tak máte za pár dnů svůj šicí stroj doma.

Co se týče součástek, všude kam dohlédnu dovnitř, vidím vcelku kvalitní bytelný kov. Stroj šije při testu na všechny stehy, nezasekává se, stehy nepřeskakují. Má nastavitelné vrchní pnutí nitě, takže se dá manuálně nastavit na zvolenou látku. Velmi dobrý podavač jistí plynulé šití spolu s pedálem, který způsobí, že stroj šije jak Fitipaldi v době největší slávy a přes švy se nový „Texík“ žene jak po tankodromu. J

Tento mrňous má všechny základní výdobytky velkých šicích strojů – ořez nitě, kvalitní osvětlení, volné rameno na lemování nohavic a rukávů, v odpojitelné části je současně úložný prostor (sice formou, že to jakoby musíte obsah sypat ven, nicméně účel to splňuje, a co bychom také za ty peníze chtěli, že.

Nabídka stehů obsahuje i několik, které se dají použít na vyšívání nebo i jako strečové na olemování pružnějšího materiálu.  Ano, stroj šije i pružný materiál 🙂 U některých typů ozdobných stehů při nastavení hustoty, respektive délky stehu, vznikají opravdu pěkné a profesionálně vyhlížející výsledky.  

Stroj pracuje s běžně dostupnými jehlami a má velmi praktický úchyt jehly – bez použití šroubováku. Jednoduché navlékání stroje nebude žádným problémem pro ty, kdo už šili na stroji. Velmi mi překvapil co do šití úpletů, a že jeho útroby vypadají komplet na celokov. S tím, že se dají použít i běžné špulky nití a běžné jehly…

Tento šicí stroj je ideální jak pro holčičky, které se chtějí učit šít, ale i pro dospěláky jako rezervní stroj, ale třeba klidně i hlavní stroj, když někdo se šitím začíná nebo prostě nemá dost peněz, aby si koupil něco lepšího s lepším komfortem. A přesně, jak uvádějí někteří prodejci, může posloužit i kutilům. Těm, kdo začínají a ani neví, jestli je to bude bavit, pro ty, kdo nějaký stroj mají a chtějí mít něco malého, při ruce, nebo na cestování na různé kurzy. A přesně za tím účelem jsem si ho koupila já.  Určitě to není stroj na to, aby si ho někdo koupil a chtěl na něm šít patery tepláky denně – na druhou stranu si dovedu představit, že se na něm dají ušít úplně v pohodě šaty, kalhoty, ale třeba i povlečení, ubrus…a vzhledem k tomu, že zvládne i úplet na tričku, tak třeba jeho zkrácení… maminky mohou šít na miminka, atd. Stejně tak, když ho jako dárek pořídí malé slečně a ta za 14 dní zjistí, že na něm nebude šít, určitě ho využije její maminka nebo babička. Celkově bych řekla, že se jedná o velikostně zminimalizovaný šicí stroj s obstojnou kvalitou, co vám ušije co je potřeba, bude entlovat a navíc je šití s ním docela zábavné. Ideální pro ženy, co ho chtějí mít jako hračku k velkému stroji nebo když budou chtít pokecat ke kamarádce a přitom si společně něco ušít. 🙂 Tedy za extrémně málo peněz hodně muziky. Když si vezmete jako příklad, že šicí stroj TEXI JOY se dá aktuálně  koupit za 1899 korun, a jen když byste si chtěli koupit náhradní pedál, tak ten samotný se kupuje na šicí stroje řádově od 1000 do 1400 Kč, a k tomu dostanete ještě nějaké příslušenství, jako například patku na šití knoflíkových dírek, která též stojí na některé lepší stroje i řádově 300 – 600 Kč, tak ten samotný šicí stroj máte, dá se říci, prakticky zadarmo.

Ráda bych zde ještě zmínila – pokud si někdo koupí šicí stroj, není to tak, že otevřete návod, navlečete stroj a ušijete si třeba džíny. Samozřejmě že musíte umět šít nebo mít ze začátku někoho, kdo vám řekne základní pravidla šití, na co si dát pozor a vysvětlí základní použití stehů, zakončení a podobně. U strojů platí – nic násilím. Takže pokud si někdo například navleče stroj chybně, šije šuntovými nitěmi ze supermarketů nebo z čínských a vietnamských shopů ze šitíčka za třicet korun, ohnutou tupou jehlou a podobně, stroj nečistí a nemaže, pak se nemůže divit, že mu to nešije – to totiž nešije pořádně žádný stroj, když se o něj nestaráte a krmíte ho špatně (tak dokonce nefunguje ani rodinný příslušník :-). Doporučuji vřele číst návod a sledovat třeba YouTube, kde většinu věcí vždycky někdo už řešil. Šicí stroj si dovolím přirovnat k autu – taky si nedojdete do prodejny pro auto, nesednete si za volant s návodem v ruce a neodjedete s ním domů. Ale musí vás nejdřív někdo naučit řídit. Pokud se budete tedy učit šít právě s TEXI JOY, přeji hodně úspěchů a radosti ze šití, a především spoustu kreativních nápadů.

Stroj jsem si zakoupila u firmy STRIMA za výhodnou vánoční cenu 1899 Kč, na doporučení, a jsem velmi ráda, protože jsem získala dobrý rezervní šicí stroj.

Technické parametry šicího tohoto šicího stroje stroje a kompletní sortiment šicích strojů včetně příslušenství najdete na stránkách prodejce www.sicistroje-shop.cz.  

 

Jana Henychová