Paulo Coelho hledá malíře ze Zlaté uličky

PRAHA – Umělce, s nímž se setkal v roce 1982 v pražské Zlaté uličce, hledá spisovatel Paulo Coelho, který koncem týdne přijede do Prahy oslavit milion prodaných knih v češtině a svátek svatého Josefa. Aby umělce po mnoha letech poznal, zveřejnil brazilský pisovatel  otázku, na níž dokáže odpovědět pouze onen nezámý muž.

Coelho na svém twitterovém účtu i osobních stránkách zveřejnil dopis, který jej má dovést k umělci, se kterým se před více než čtyřiačtyřiceti lety v Praze potkal. Přiložil I podobu obrázků, které si od malíře koupil.

“Mílí přátelé, v roce 1982 jsme se se ženou rozhodli cestovat bez nějakého specifického cíle. Během několika měsíců jsme navštívili mnoho zemí. V lednu 1982 jsme skončili v Praze (během komunistického režimu).

24. ledna v neděli ráno jsme ve Zlaté uličce viděli osamocenou postavu, která malovala. Byla zima, mrzlo, ale ten muž tam i přesto byl. Má žena a já jsme byli kromě něj jedinými lidmi na ulici. Rozhodl jsem se koupit jednu z jeho maleb. Byl tak šťastný, že namaloval mou ženu zadarmo. Bylo mi to trochu trapné, ale když jsem se na něj díval, napadlo mě, že je pro mě jasným příkladem. Nikdo nic nekupuje, ale to mu nebrání v tom, aby dělal to, co chce.

Nakonec jsem mu dal dva dárky, jediné věci, které jsem měl v kapse.

Přál bych si, abych ho mohl 19. března znovu potkat při příležitosti mého výročí prodaných knih, které se tentokrát bude konat právě v Praze. Pravděpodobně už dělá něco jiného. Když jsme se setkali, bylo mu kolem pětadvaceti let.

Bude mým čestným hostem. Poznám ho tak, že přesně identifikuje obě věci, které jsem mu tehdy dal.

Pokud máte jakékoli informace, které by vedly k hledanému malíři, napište mi na: marcelojosemendonca@hotmail.com. V emailu musí být napsáno, jaké dárky jsem mu dal.

S láskou
Paulo“

Text:Jiří K. Růžička