Luboš Pospíšil pokřtí albový box v Akropoli

PRAHA – Výroční koncert  spojený se křtem albového boxu 5P Luboše Pospíšila v plné síle a hosté přivítá ve středu 16. března pražský Palác Akropolis. Luboš Pospíšil brzy oslaví 66 let, jako dárek naděluje sobě i fanouškům kompletní diskografii. Koncert matadora české hudební scény začíná v 19:00 hodin.

Kromě protagonisty samotného a jeho mladé kapely vystoupí  řada hostů, mezi nimiž nebudou chybět například Vladimír Mišík, nebo Márdy z Vypsané fixy. Zpěvákův tenor za bicími jistí hvězda mezi tuzemskými bubenicemi Pája Táboříková (též Jasná páka), elektrickou kytaru krotí Mirek Linhart (m.j. YoYo Band, Žáha…), klávesy kapelníka Ondřeje Fencla (m.j. Schodiště, Vladimír Merta…) tančí kolem, rytmiku dotváří zkušený baskytarista Martin Štec (ex-Vltava, I. Hlas).

Luboš Pospíšil zahájil svou hudební pouť v roce 1969 v řadách populárního C&K Vocalu a brzy se stal jeho nejoblíbenějším členem. Zásadně se podílel např. na průlomovém LP Generace, zejména v druhé půlce sedmé dekády začal paralelně jezdil po tuzemských sálech sám s kytarou. V roce 1983 se pak jeho sólové album Tenhle vítr jsem měl rád se stalo bombou. Až do roku 1988 pak vystupoval s kapelou 5P, poté působil s řadou dalších muzikantů např. v kapelách Blue Effect a Hudba Praha.

V létě 2007 se Pospíšil obklopil o dvě až tři generace mladšími muzikanty a na prahu šedesátky se pustil do zásadní etapy pod obnovenou značkou 5P. Tři řadová alba korunovaná aktuální Soukromou elegií (2014) spustila novou lavinu zájmu. Turné střídá turné, výjimkou poslední dobou nejsou ani vyprodané sály.

Text: Jiří K. Růžička
Foto: Jan Hrdý