Zubaři poradí, jak pečovat o chrup

PRAHA – Poradit se se zubařem nebo dentálním hygienistou mohou ode dneška až do středy 23. března ti, kterým není lhostejný stav jejich zubů. Stomatologové budou mimo jiné rozdávat materiál s pravidly ústní hygieny Pět kroků pro váš úsměv na celý život, jehož součástí je i Patero pro rodiče s radami, co dělat pro zdravé zuby potomků. Seznam míst najdou zájemci na www.sduz.cz

Podle členky představenstva ČSK Taťány Vrbkové chtějí stomatologové upozornit na důležitost péče o chrup, která  musí začít už v raném dětství. Dentálním onemocněním trpí během života 90 procent Češek a Čechů, zubní kaz už přitom má polovina pětiletých a téměř 70 procent dvanáctiletých dětí. “Nedostatečná zubní hygiena také přispívá ke vzniku infarktu a zhoršuje průběh cukrovky či rakoviny,” uvedla Vrbková.

Rodiče by měli registrovat dítě u zubaře do 12 měsíců věku, nejlépe u toho, který pečuje o jejich chrup, protože tak lze snáze zachytit genetické vady například v postavení zubů. Často je to ale pro rodiče problém, zubaři odmítají děti přijmout s odkazem, že je neošetřují. Jako praktičtí zubní lékaři ale jsou školeni i k péči o dětský chrup.

První zubní prohlídku by dítě mělo podstoupit po prořezání prvního zubu, pak pravidelně dvakrát ročně. Průběžně je vhodné sledovat zdraví chrupu za pomoci Zubního průkazu dítěte, matky ho dostávají s očkovacím průkazem v porodnicích. ČSK jich od roku 2005 vydala téměř 1,5 milionu, ročně tiskne 110 tisíc až 140 tisíc zubních průkazů.

Pečlivá prevence má také finanční efekt. Podle člena odborné skupiny pro dentální zdraví a prevenci při ČSK Jana Černého  hradí preventivní prohlídky zdravotní pojišťovny. Náklady na návštěvy dentální hygienistky a všechny pomůcky ústní hygieny, jako zubní kartáček, zubní pasta s fluoridy, mezizubní čisticí pomůcky či antibakteriální ústní voda, se pohybují okolo deseti korun denně.

“Naproti tomu oprava jednoho kazu výplní vyjde na stokoruny až tisíce korun, zhotovení jedné korunky na několik tisíc a náhrada jednoho ztraceného zubu zubním implantátem i na desetitisíce korun. Z toho vyplývá, že za cenu jednoho zubního implantátu lze o zuby kvalitně pečovat přibližně deset let,“ dodal Černý.

Text: Libuše Čapková