Pražané mohou ode dneška žádat o dotace z programu Zelená úsporám

PRAHA – Žádosti o dotaci na energeticky úsporná opatření mohou ode dneška podávat obyvatelé hlavního města. V rámci programu Zelená úsporám mohou získat  finance na zateplení a výměnu oken i dveří, ale také na výměnu kotle na tuhá paliva nebo instalaci solárního systému, rekuperaci, vypracování projektu a technický dozor.

„Vlastníkům bytových domů na území Prahy můžeme již dnes nabídnout více než 250 milionů korun, další prostředky budou postupně přibývat s uskutečněnými prodeji emisních povolenek,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec, podle něhož ministerstvo očekává, že z programu letos přerozdělí na dotacích pro rodinné i bytové domy zhruba 2 miliardy korun.

Pro majitele domů je  přitom podle ministra jistě zajímavá i možnost požádat si o podporu na fotovoltaické systémy, což může významně snížit náklady na elektrickou energii jak v jednotlivých bytech, tak ve společných prostorách bytových domů.

Příjem žádostí o dotaci na Státním fondu životního prostředí ČR potrvá až do konce roku 2021. V těchto letech plánuje program Nová zelená úsporám rozdělit mezi příjemce více než 25 miliard korun. Kontinuální výzva pro pražské bytové domy nově nabízí podporu až do výše 30 procent způsobilých výdajů, což je o 10 procent více, než v minulých letech.

Text: Libuše Čapková