Vědkyně Eva Syková rezignovala na funkci v Radě pro výzkum, vývoj a inovace

PRAHA – Na funkci první místopředsedkyně vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace, rezignovala dnes vědkyně a senátorka Eva Syková. Jak uvedla, zvažuje i rezignaci na funkci lídra Ústavu experimentální medicíny. Rada jednala dnes a bude jednat ještě ve čtvrtek. Poté přislíbila Syková zveřejnit prohlášení.

Rezignaci Sykové předcházela zpráva o jejím formálním odvoláním předsedou Akademie věd Jiřím Drahošem, jehož rozhodnutí však musí potvrdit rada ústavu. Vzhledem k funkci Sykové první místopředsedkyně této rady by došlo ke střetu zájmů. Vědkyně proto reagovala rezignací na funkci, k čemuž ji ostatně vyzval i premiér Bohuslav Sobotka. 

Důvodem odvolání Sykové bylo, že údajně se svým týmem inkasovala od pacientů částky 150 tisíc za léčbu nevyléčitelné choroby ALS kmenovými buňkami, respektive, podle odvysílané televizní reportáže pacienti dostávali nabídku přispět částkou 150 tisíc korun speciálně vytvořené nadaci Buněčná terapie. Jelikož se jedná o experimentální medicínu, ze zákona mají mít pacienti účast v klinické studii, respektive léčbu, zdarma. Podle Sykové se žádného nezákonného postupu nedopustila.

Prof. MUDr. Eva Syková, DrSc. (1944) je významnou českou vědkyní, lékařkou a manažerkou. Těžištěm její vědecké práce je výzkum chorob mozku a míchy a výzkum kmenových buněk. Intensivně rozvíjí nový lékařský obor – regenerativní medicínu. Od října 2012 zastupuje občany Prahy 4 v Senátu PČR. Zaměřuje se zejména na politiku v oblasti vědy a vzdělávání, životního prostředí, zdravotnictví a sociální péče. Od března 2013 je poradkyní předsedy vlády pro vědu a výzkum. V září 2014 se stala členkou a 1. místopředsedkyní Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Je mj. držitelkou titulu Manažerka roku 2011.

Text a foto: Jana Henychová